Telefon: +90 543 886 4772     WhatsApp Telefon: +90 543 569 6147 

Doçentlik Başvurularında Yeni Dönem “Fiziki Dosya Gönderilmeyecek”

YÖK internet sayfasında yer alan “YÖK DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA DİJİTAL DÖNEMİ BAŞLATIYORisimli duyurusuna göre artık doçentlik dosyası fiziki olarak jürilere gönderilmeyecektir.

Bilindiği üzere “filoloji, hukuk, ilahiyat, sosyal, beşeri ve idari bilimler, mimarlık, planlama ve tasarım temel alanlarından” başvuru yapacak doçent adaylarının dosyalarını jürilere fiziki olarak gönderme zorunluluğu vardı. Artık YÖK tavsiye kararıyla doçent adayları jürilere fiziki dosya göndermeyecektir.

 

İlgili Duyuru:

YÖK’ün tavsiye kararıyla Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), doçent adaylarına büyük kolaylık sağlayacak bir yeniliği “2021 Ocak” başvuru döneminden itibaren uygulanmak üzere karara bağladı.

Mevcut uygulamada, filoloji, hukuk, ilahiyat, sosyal, beşeri ve idari bilimler, mimarlık, planlama ve tasarım temel alanlarından başvuru yapacak doçent adaylarının bilimsel değerlendirmeye esas olan kitap, makale ve bildiri gibi eserlerini; güzel sanatlar temel alanından başvuran adayların ise tüm eserlerini taahhütlü posta ya da kargo yoluyla jüri üyelerine gönderme zorunluluğu bulunuyordu.

Bu adaylar, jüri üyesinin görevli olduğu akademik birime evrak girişi yaptırarak eserlerini elden de teslim edebiliyorlardı. Bu zorunluluk nedeniyle her yıl yaklaşık 6 bin doçent adayı, yüksek meblağda kargo ve kırtasiye masrafıyla karşı karşıya kalıyordu.

YÖK’ün tavsiyesi üzerine ÜAK tarafından alınan kararla doçentlik başvurularında adayların kitap, makale ve bildiri gibi eserlerini posta yoluyla jüri üyelerine gönderme zorunluluğu sona erdirildi.

Yeni uygulamada, doçent adayları, daha önce basılı olarak postaya verdikleri eserlerini 20 Ocak 2021 tarihi itibarıyla sadece dijital ortama yükleyerek başvurularını tamamlayabilecek.

Alınan kararla dijital çağın imkanlarından daha fazla faydalanılarak çevreye duyarlı bu uygulama ile kağıt israfının, postalama masrafının ve salgın koşullarında jüri üyelerine evrak ulaştırma zorluklarının önüne geçilmiş oldu.

Kaynak: YÖK DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA DİJİTAL DÖNEMİ BAŞLATIYOR

 

Akademik Destek olarak, değerli hocalarımızın Doçentlik Başvuru süreçlerine yönelik hizmetlerimiz devam etmektedir. Tüm Doçentlik başvuru süreci (DBS) hizmeti, DBS kontrol hizmeti, Atıf listeleri hazırlamak, kapak-edtkurul-endek çıktısı sayfaları hazırlamak gibi hizmetlerimizle sizlere akademik destek sunmaya devam ediyoruz.

Yoğun ilginizden ötürü şükranlarımızı sunar, başarılar dileriz.

2021 Ocak dönemi kontenjanımız dolmuş olup, 2021 Mayıs dönemi başvuruları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Doçentlik Başvurularında Yeni Dönem “Fiziki Dosya Gönderilmeyecek”

Doçentlik Başvurularında Yeni Dönem “Fiziki Dosya Gönderilmeyecek”” için bir görüş

Yorumlar kapalı.